Usługi komunikacyjne

Informacja ogólna:

Karta ŚKUP jest narzędziem do płacenia za przejazdy komunikacją miejską KZK GOP. Postęp technologiczny wprowadzający plastikowe karty w miejsce papierowych biletów pojawia się stopniowo w kolejnych polskich i europejskich miastach. Teraz przyszedł czas na miasta Śląska i Zagłębia. Na jednej karcie będą zapisane wszystkie informacje potrzebne do płacenia za przejazd i potwierdzenia wniesionej opłaty.

Karta ŚKUP daje możliwość zakodowania na niej biletu okresowego, ale po uzupełnieniu konta umożliwia również płatności elektroniczne za pojedyncze bilety. Wszystkie pojazdy KZK GOP zostały wyposażone w specjalne czytniki, które będą służyły do obsługi karty. Kupować bilety okresowe oraz uzupełniać konto na karcie będzie można w domu korzystając z internetu, w automatach doładowań zlokalizowanych w 109 punktach aglomeracji, 800 kioskach i kolekturach oraz w modułach do pobierania opłat znajdujących się w instytucjach gminnych.

Wprowadzenie karty ŚKUP daje możliwość wprowadzenia taryfy dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Jeździsz blisko czy daleko, często czy rzadko? Nowa taryfa biletowa spowoduje, że ponoszone koszty będą bardziej zbliżone do rzeczywistego wykorzystania komunikacji miejskiej w codziennym życiu. Pasażer będzie mógł wybrać taryfę czasową, strefową lub kilometrową. W określonych sytuacjach system będzie obliczał, który sposób naliczania opłat jest dla pasażera najkorzystniejszy i taką kwotę pobierze podczas przejazdu.